PTMEW
PTMEW Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej w Gdańsku

Aktualności Polska

PKN Orlen i PGE porozumiały się ws. realizacji projektów morskich farm wiatrowych

05-09-2019
Aktualności Polska » Polska

PGE i PKN Orlen podpisały w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych.

 

Współpraca ta ma polegać na wymianie i pozyskiwaniu informacji niezbędnych przy budowie morskich farm wiatrowych, koordynacji w zakresie spełnienia wymagań dotyczących dostaw materiałów i usług, wspólne działania w zakresie projektowania i budowy infrastruktury przyłączeniowej oraz na rzecz maksymalizacji udziału tzw. komponentu lokalnego w łańcuchu dostaw dla projektów obydwu deweloperów.

 

Prezes PKN Orlen – Daniel Obajtek oraz Prezes PGE – Henryk Baranowski zgodnie twierdzą, iż współpraca polskich koncernów pozwoli na obniżenie kosztów budowy farm wiatrowych, a także przyczyni się do rozwoju przemysłu w kierunku offshore, na czym skorzystają nie tylko partnerzy, ale także inni polscy dostawcy.

 

Wiceminister energii - Krzysztof Kubów poinformował podczas podpisywania listu intencyjnego, iż w projekcie polityki energetycznej do 2040 r. wpisane jest ok. 10 GW z morskich farm.

 

PKN Orlen planuje budowę farm wiatrowych na Bałtyku o mocy ok. 1 GW, z kolei PGE zamierza do 2030 r. mieć do 3,5 GW mocy w bałtyckiej strefie offshore.

 

Źródło: cire.pl

 

Powrót