PTMEW
PTMEW Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej w Gdańsku

Aktualności Świat

E.ON uruchomił 48MW morską farmę wiatrową w Szwecji

06-11-2013
Aktualności Świat » z zagranicy

Firma E.ON uruchomiła morską farmę wiatrową Karehamn o mocy 48MW, zlokalizowaną w odległości 4km od wyspy Oland na Morzu Bałtyckim.

 

Farma Karehamn, której koszt realizacji wyniósł 120mln euro, dzięki 16 turbinom Vestas V112 jest w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną 28 000 gospodarstw domowych.

 

E.ON ukończył instalację wszystkich turbin pod koniec lipca. W sierpniu zostały one podłączone do sieci po zaledwie 19 miesiącach budowy. Turbiny dostarczone przez firmę Vestas zostały wyprodukowane w nowym zakładzie w miejscowości Esbjerg w Danii.

 

Podczas budowy farmy E.ON korzystał ze specjalistycznego statku MPI Discovery, o długości 140 m i szerokości 40 m, który jest wyposażony w 6 wysuwanych nóg umożliwiających podniesienie całego statku ponad powierzchnię wody i zabezpieczenie stabilnej platformy, z której możliwe jest montowanie fundamentów, wieży oraz turbiny nawet podczas trudnych warunków pogodowych.

 

W maju br. MPI Discovery z pełnym ładunkiem zawinął na 2 tygodnie do Gdańska z powodu konieczności przeprowadzenia pilnego remontu jednej z nóg, uszkodzonej w trakcie prac na farmie Karehamn. Prace naprawcze przeprowadzono w Gdańskiej Stoczni Remontowej.
 

Źródło: wind.energy-business-review.com

Powrót